Peynire Yolculuk: Slow Cheese Bodrum 3. Uluslararası Peynir Festivali

Bodrum Rehberi
Slow Food Bodrum
Sponsorlu İçerik

Slow Cheese Bodrum 3. Uluslararası Peynir Festivali, 11-14 Nisan tarihleri boyunca yeniden tüm Bodrum’u doğal ve yerel peynire sevgi duruşuna geçiriyor! ❤️🧀 Öncelikle, henüz tanışmayanlar için,  “Slow Food nedir?” sorusunun cevabını ve “Bodrum Yaveş Gari” hakkında bilmeniz gerekenleri yavaşça aşağıya bırakıyoruz. Ve 2017 yılında tadına doyamadığımız; 2 yılda bir gerçekleşen ve bu yıl yeniden kavuştuğumuz için çok heyecanlı olduğumuz festivalin, gözümüze kestirdiğimiz birbirinden nefis etkinliklerine geçiyoruz…

Yeni Başlayanlar İçin Slow Food Hareketi ve Slow Cheese Bodrum Festivali

📌 Slow Cheese Bodrum 2019 kapsamında gerçekleşecek o kadar çok etkinlik var ki, hepsini bu listeye sığdırmak mümkün değil; bu yüzden bizim gibi “hangi birine gideceğimi şaşırdım!” diyenler için küçük bir özet ve seçki yaptık. Peynire doyamayanlardansanız, programın tamamı için www.slowcheesebodrum.com adresine mutlaka göz atmalısınız. 

1- Festival boyunca Oasis Heykelli Yol’da kurulacak peynir tadım ve satış tezgahları

Slow Cheese Bodrum 3. Uluslararası Peynir Festivali‘nin merkezi Oasis olacak desek, sanırım yanlış olmaz. 11 Nisan Perşembe sabahı saat 10:00‘da, Bodrum zeybeği eşliğinde açılacak peynir tezgahlarında, festival boyunca her gün 10:00-18:00 arasında; ülkemizin kaybolmaya yüz tutmuş süt ürünlerini, coğrafi işaret almış ve Slow Food listesinde yer alan peynirleri ve 400’den fazla yerel lezzeti bulabilirsiniz. 🧀 Oasis, aynı zamanda, festival boyunca söyleşi, tadım, sergi, imza günü gibi farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacak…

Slow Cheese Bodrum
Peynire doymaya hazırız! <3

2- Bodrum Geleneksel Mutfak Gereçleri Sergisi

5 Nisan’da gerçekleşen açılışıyla festivalin ilk müjdecisi olan Bodrum Geleneksel Mutfak Gereçleri Sergisi‘ne belki Instagram yayınlarımızdan denk gelmişsinizdir. (📷 Gelmediyseniz şuradan göz atabilirsiniz.) Siz de Bodrum’un geleneksel mutfak mirasını keşfetmek isterseniz; 14 Nisan‘a kadar, pazartesi hariç her gün 11:00 -19:00 saatleri arasında, Oasis Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz. 👍

Slow Cheese Bodrum

3- Slow Cheese Bodrum peynir, zeytin, bal tadım atölyeleri ve söyleşiler

Tezgahları ve sergiyi gezmişken, Oasis Toplantı Salonu‘nda gerçekleşecek tadım etkinliklerine de katılmak ve üretim süreçleri hakkında biraz bilgilenmek isterseniz; özet program şöyle:

🍴 11 Nisan, 13:00-15:00 – Memecik, Dilmit, Tavşan Yüreği ve Deli Zeytinyağları Tadımı​
🍴 12-13 Nisan, 13:00-15:00 – Kovandan Sofraya Çiçek, Çam ve Yayla Balı Tadımı
🍴 13 Nisan, 17:00-19:00 – İtalyan Peynirleri Tadımı
🍴 12-13 Nisan, 18:00-20:00 – Panel: “Yerel mi, Endüstriyel mi?”

4- Kumbahçe meydanında kurulacak Muğla Üretici Pazarı

Bu ay 20-21 Nisan tarihlerinde Kumbahçe‘yi şenlendirecek Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali‘nin destekleriyle, Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali boyunca Kumbahçe Meydanı üretici pazarına dönüşüyor! 🎈 Her gün 10:00-18:00 saatleri arasında; uğramak şart. 🤗

5- Bodrum’un en ünlü, en gurme esnaf lokantası Kısmet Lokantası’nda peynirli menüler ile öğle yemeği

Kısmet Lokantası‘nın festival kapsamında sunacağı birbirinden lezzetli, peynirli öğle menülerini tatmak için 12 Nisan Cuma günü 12:00-14:00 saatleri arasında yerinizi kapabilirsiniz.

6- Tyro Italiano Pizzeria Ristorante’de Milanolu peynir üreticisi Mario Loffredo ile Mozzarella yapımı

Bodrium Otel‘in pizzalarına bayıldığımız İtalyan Restoranı Tyro, 13 Nisan Cumartesi günü saat 11:00- 15:00 arasında; Milanolu peynir üreticisi Mario Loffredo yönetiminde Mozzarella yapımıyla ilgili tüm detayları uygulamalı olarak öğrenebileceğiniz, nefis bir atölyeye ev sahipliği yapıyor. (Etkinlik ücretli, rezervasyon önemli.)

Slow Cheese Bodrum Etkinlikleri

Ve geldik festivalin Bodrum’un farklı yörelerini keşfederken yerel lezzetlerine doyacağımız meşhur gezilerine… ❤️

7- Mumcular Kemer Köyü Gezisi ve Bizim Bostan Tadım ve Atölyeleri

11 Nisan Perşembe gününün gezisi, 13:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek Mumcular Kemer Köyü ve Bizim Bostan ziyareti. Yoğurttan taze peynir yapımı, sütten çökelek yapımı, geleneksel yöntemle peynir destisinin kırılması gibi workshop ve gösterilerin yanı sıra; menüde cırık kavurma, karakılçık bulgur pilavı, karışık otlu ve çökelekli börek, taze üzüm yaprağından sarma ve çok daha fazlası var. Ayrıntılar şurada.

8- Kapıkırı Köyü, Heraklia Antik Şehri’ne Arkeolojik Gezi ve Geleneksel Yemekler Şöleni

Heraklia Antik Şehri‘ni henüz görmediyseniz harika bir bahane olacak gezi; tepsi böreği, peynirler, enginar güveç gibi köy yemekleriyle taçlanıyor. 12 Nisan Cuma günü, 10:00-16:00 saatleri arasında; ayrıntılı bilgi şurada.

9- Mumcular Bahçekaya Köyü ve Sinan Bey Çiftliği’nde Tadımlar

12 Nisan Cuma günü gerçekleşecek gezilerden bir diğeri, Sylvia-Sinan Sarpkan Keçi Çiftliği. Keçi peyniri ve ev ekmeği yapımı, çeşit çeşit ev yapımı reçeller ve ikramlarla dolu gezinin ayrıntıları şurada.

10- Kıyıkışlacık İasos Gezisi ve Yörük Çobanlarına Ziyaret

Geçtiğimiz festivalde de gerçekleşen ve bizzat katılıp, lezzetine doyamadığımız bu gezi özel tavsiyemiz olsun. 😇 14 Nisan Pazar günü gerçekleşen gezinin menüsünde oğlak kavurma, keşkek, keçi sütünden yoğurt ve güllaç var; ayrıntılar şurada.

Slow Cheese Bodrum Gezileri

Son söz olarak, Slow Cheese Bodrum 2019‘un neredeyse bir tam gün süren gezilerine veya diğer kapsamlı etkinliklere katılamasanız bile; en azından Oasis’e ve Kumbahçe sokaklarına mutlaka uğramanızı; Bodrum’u saracak festival atmosferini tatmanızı öneriyoruz. 😇

📌 Araç problemi olanlar için, festival boyunca Turgutreis-Yalıkavak-Oasis-Kumbahçe rotalarına ücretsiz ulaşım sağlanacağını da not düşelim. 😇 Güzergahlar ve hareket saatleri için şuraya göz atabilirsiniz.

📌 Katılamayıp merak edenler ve tabii Bodrum’u özleyenler için yapacağımız yayınları Bodrumluculuk Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Peynire Yolculuk‘ta karşılaşmak üzere! ❤️🧀

Slow Food Bodrum
Slow Food Yavaş Gari Bodrum, Güney Ege'de yerel üreticiyi, doğayı korumak, kültürel çeşitliliği sağlamak, azla yetinmeyi, sağlıklı ve lezzetli beslenmeyi desteklemek için 2013'te kurulmuştur. İyi, temiz ve adil gıda için Bodrum'dan merhaba!