Çocuklar ve Çocuklu Aileler İçin Bodrum Rehberi

Bodrum Rehberi
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Çocuklar ve çocuklu aileler için Bodrum önerileri, özellikle yaz sezonunda, mesaj kutumuza en çok düşen soruların başında geliyor. 🦩 Tam da bahar kapıdayken, 23 Nisan’ı bahane bilip, Bodrum’da çocuklarla tatil klasiklerini listeledik; pandemi nedeniyle koşullar her an değişse de, her şeyin iyiye gideceği umuduyla şimdiden elinizin altında bulunsun istedik. 😇 🔎 Bu yazıda ismi geçen mekanlar, tesisler, aktiviteler için yollara düşmeden önce, sosyal medya hesaplarına göz atmayı veya arayarak açık olup olmadıklarını teyit etmeyi unutmayın. ⚠️

Bodrum’un Çocuklar İçin En Güzel Koy ve Plajları

Çocuklar İçin En Güzel Bodrum Koyları ve Plajları
Bitez Koyu, çocuklu ailelerin en sevdiği Bodrum koylarından

Geniş sahil şeridi, her bütçeye hitap eden tesisleri, çocuk dostu otelleri ve tabii sığ denizi ile Bitez, Bodrum’da çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği denizlerin başında geliyor. Bitez’i, “yazlıkçı” dokusuyla kalbimizi çalan Ortakent Yahşi, Ortakent bölgesinde daha turistik bir bir alternatif olan Camel Beach (Kargı Koyu), merkezden uzak seçenekler arayanlar için Akyarlar / Meteor Beach ve Gündoğan izliyor. Daha sakin koyların peşine düşmek isterseniz; Gölköy ve Yalıçiftlik koylarını önerebilir veya sizi aşağıdaki yazımıza alabiliriz. 😇

Bodrum’un En Sevdiğimiz Koyları

Gezi ve Doğa Parkları

Şevket Sabancı Parkı

Turgutreis Şevket Sabancı Parkı
Turgutreis Şevket Sabancı Parkı

Turgutreis‘te yer alan ve mavi ile yeşili her mevsim harika bir şekilde buluşturan Şevket Sabancı Parkı; ailece yürüyüş yapabileceğiniz, gün batımı manzarasının tadını çıkarabileceğiniz, çok sevdiğimiz bir yer. Parkın hemen üst girişinde yer alan Mavi Park Restoran‘da kahvaltı yapabilir; parkta sıklıkla düzenlenen mini açık hava sergilerini ve alışveriş stantlarını gezebilirsiniz.

📍 Bodrum Şevket Sabancı Parkı konumu için tıklayın.

Tuzla Kuş Cenneti

Tuzla Kuş Cenneti
Bodrum’a gelirken Tuzla Kuş Cenneti’ne uğrayabilirsiniz..

Bodrum‘a yaklaşık yarım saat mesafede, Milas Boğaziçi mevkiinde bulunan Tuzla Sulak Alanı, her yıl binlerce flamingoya ve 250’e yakın ziyaretçi kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 2001 yılında “dünyaca önemli kuş alanı” olarak belirlenen ve kasım ayından nisan sonuna kadar doğa fotoğrafçılarının favori rotalarından biri haline gelen Tuzla Kuş Cenneti‘ne, Milas üzerinden Bodrum’a gelirken uğrayabilir; şanslıysanız flamingolara denk gelebilirsiniz. 🦩 Tuzla Kuş Cenneti hakkında ayrıntılı bilgi ve civarda gezilecek koylar, tarihi bölgeler, mekanlar şu yazımızda.

📍 Tuzla Kuş Cenneti konumu için tıklayın.

Aquapark ve Eğlence Parkları

Bodrum Aquapark

Bodrum Aquapark
Kaynak: bodrumaquapark.net

Ortakent‘te, hemen ana yol üzerinde, Midtown alışveriş merkezinin karşısında karşınıza çıkacak Bodrum Aquapark, 35.000 metrekare eğlence alanı ile Bodrum’un en büyük su parkı. Çocuk havuzları, dalga havuzu, köpük partileri, Kamikaze, Crazy River, rafting, upuzun kaydıraklar, tüneller, animasyon gibi olmazsa olmaz eğlencelerle, cankurtaran ve güvenlik ekibinin kontrolünde, çocuklara heyecan ve eğlence dolu bir gün vadediyor.

💦 Bodrum Aquapark Instagram hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Pirates Inn Cactus Aquapark

Çocuklar İçin Bodrum Rehberi
Kaynak: cactushotels.com

Bodrum’un bir diğer çok sevilen su parkı ise Yalıkavak Marina‘ya yaklaşık 2 km mesafede, Tilkicik Koyu’ndaki Cactus Otel’in içinde yer alıyor.  Korsan temalı ve oldukça havalı bir aquapark olan Pirates Inn Cactus Aquapark; çocuklar için kaydıraklar, oyun havuzları, dalga havuzu, animasyon gibi eğlenceler sunarken; aileler güneşlenme alanlarının ve denizin tadını çıkarabiliyor.

💦 Pirates Inn Cactus Aquapark Facebook hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Fun Town Yahşi Park Eğlence Parkı

Çocuklar İçin Bodrum Rehberi
Kaynak: www.yahsipark.com

Bodrum’un en büyük “açık hava eğlence merkezi” olan Fun Town – Yahşi Park, yine Ortakent Yahşi yolu üzerinde bulunuyor ve sadece miniklere değil, her yaşa sayısız aktivite sunuyor. Go Kart, RC araç pisti, paintball, dart, bilardo, langırt, atış poligonu, halı saha gibi eğlence ve oyun alanlarının bulunduğu Fun Town‘da aynı zamanda etkinlikler, turnuvalar, konserler, festivaller düzenleniyor.

🎟 Fun Town Yahşi Park Instagram hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Bodrum At Çiftlikleri

Turgutreis Countryranch Atlı Spor Kulübü

Çocuklar Bodrum At Çiftlikleri
Kaynak: www.countryranch.net

Ailece binicilik dersi almak ve doğa içinde farklı bir gün geçirmek isterseniz, ilk adresimiz Turgutreis Countryranch Atlı Spor Kulübü. 🐎 Binicilik alanı, safari turları, çocuk parkı, köpek eğitimi ve gezi parkurlarında dolu dolu vakit geçirmeden önce, Redkids Restaurant Cafe‘de kahvaltı yapabilirsiniz. Turgutreis Countryranch’in bünyesinde köpek pansiyonu da bulunduğunu not düşelim.

🐎 Countryranch Turgutreis Atlı Spor Kulübü Facebook hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Yahşi Batı At Çiftliği

Çocuklar Bodrum At Çiftlikleri
Kaynak: @yahsiatciftligi

Ortakent‘te bulunan Yahşi Batı At Çiftliği; at biniciliği eğitimleri, safari turları, çocuk parkı gibi imkanlarına ek olarak, bir “kahvaltı evi” olma özelliği taşıyor. Mekanda çocuklar için doğum günü organizasyonları da yapılıyor.

🐎 Yahşi Batı At Çiftliği Instagram hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Piknik ve Manzara Noktaları

Yalıçiftlik

Bodrum Çocuk Önerileri - Piknik ve Manzara Noktaları
Yalıçiftlik bölgesinde gizli koyları keşfetmeniz şart!

Her bahar mesaj kutumuza yağan “Bodrum’da nerede piknik yapılır?” sorularının cevabı aslında çok basit: Boş bulduğunuz tüm koylarda! 💙 Bahar aylarında, henüz açılmamış tesis ve otellerin sahilleri kamp sandayelerinizi, piknik örtülerinizi atabileceğiniz, denize sıfır piknik alanlarına dönüşüyor. 😇 Yine de nokta atışı bir cevap isterseniz, Bodrum’un en çok tercih edilen koyları arasında Yalıçiftlik bölgesinin başı çektiğini söyleyebiliriz. Bölgedeki gezilecek yerler, piknik tadındaki mekanlar ve tabii uygun sahil şeritleri için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz. 👇🏻

📌 Günübirlik Tatil Rotası: Kızılağaç ve Yalıçiftlik Koyları

Gümbet Değirmenler

Bodrum Uçurtma Festivali 2021
Kendi uçurtma festivalinizi düzenleyin!

Bodrum’un masmavi manzaralarına karşı piknik yapmak isteyenler için ise, öncelikle seyir teraslarından bahsetmemiz lazım. Bitez-Ortakent arasında bulunan ve Dilek Tepesi olarak bilinen seyir noktası ile Yalıkavak‘a inerken karşınıza çıkacak Dağbelen Seyir Tepesi‘ndeki banklar her mevsim çok popüler; kapmak için günün erken saatlerini tercih etmekte fayda var. 😊 Bodrum manzara noktalarının en favorisi ise şüphesiz Gümbet Değirmenler. Bir yanınızın Gümbet manzarası, diğer yanınızın alabildiğine Bodrum olduğu bu noktada gün batımına doyamayacaksınız; bizim önerimiz ise uygun hava koşullarını seçip, minikler için kendi uçurtma festivalinizi yaratmanız. 🪁

📌 İlgili Yazı: Bodrum Uçurtma Festivali
📌 Bodrum’un En Sevdiğimiz Gün Batımı Noktaları

Çocukların Seveceği Bodrum Müzeleri

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi
Restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyaret etmeden önce bilgi almanızda fayda var.

Bodrum Kalesi, yeni başlayanlar için Bodrum’un ilk gezilmesi gereken noktası, simgesi. Bodrum Kalesi’nin içindeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ise, alanında Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı müzeleri arasında. Restorasyon çalışmaları nedeniyle bir kısmı halen kapalı olan ve 2021 yaz sezonunda tamamının gezilebilmesi planlanan müzede; dünyanın en eski gemi batığı başta olmak üzere, tüm eserler miniklerin ilgisini çekecek nitelikte. Bodrum Kalesi‘ne minimum 2 saat ayırmakta ve gitmeden önce güncel giriş ücretlerini öğrenmekte fayda var.  💸  (Müze Kart geçerli)

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi
Kaynak: bodrumdenizmuzesi.org

Yerel denizcilik kültürü ve tarihini önünüze serecek biricik müzemiz Bodrum Deniz Müzesi, denizcilik meraklılarının ve deniz aşığı miniklerin gezmesi gereken yerler arasında. Bodrum tipi tekne modelleri, dönemin denizcileri ile ilgili fotoğraf arşivi, tarihi dalgıç malzemeleri, süngercilik ve denizcilikle ilgili objeler, Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Halikarnas Balıkçısı köşesi ve çok daha fazlası, pandemi önlemleri kapsamında, hafta içi her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

🐎 Bodrum Deniz Müzesi Instagram hesabı ve iletişim bilgileri için tıklayın.

Kütüphaneler ve Çocuk Kitapçıları

Çocuk Kütüphaneleri
Kitap kurdu minikler buraya!

Bodrum’u deniz sezonu dışında ziyaret edecekseniz veya çocuklar için yararlı aktiviteler peşindeyseniz, birbirinden tatlı minik kütüphanelerimizi de ziyaret edebilirsiniz. 📚 Merkezde, hemen yolunuzun üzerinde bulunan ve çocuklara özel bir alan da sunan Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi; Gümüşlük yolu üzerindeki yepyeni binasının kapılarını pek yakında açacak olan Peksimet Çocuk Kütüphanesi ve Bodrum’da çocuklar için ideal mekanların peşine düşenlerin kesinlikle bayılacağı Babun Çocuk Kitapçısı önerilerimiz arasında; ihtiyacınız olan tüm bilgiler aşağıdaki yazımızda. 😉

Bodrum’un Mutlaka Tanışmanız Gereken Kütüphane ve Kitap Kafeleri

 

Çocuklu Aileler İçin Bodrum Mekan Önerileri

Bitez Dondurma
Kaynak: bitezdondurma.com

Ve son olarak, miniklerin bayıldığı lezzetler ile çocuklu aileler için mekan önerilerimizi kısaca toparlayalım. 😇 Bodrum’un en ünlülerinden Bitez Dondurma, sadece doğal ürünlerden hazırlanan nefis dondurmaları için değil; waffle, farklı tatlı seçenekleri ve kahvaltısıyla da kesinlikle bir klasik. Bodrum’da çook sayıda şubesi bulunan Bitez Dondurma için bizim önerimiz merkez dükkanını, yani Bitez Köyü’ndeki Bitez Dondurma‘yı tercih etmeniz. 👍 Köye gelmişken yine çocuklu ailelerin favorilerinden olan Bodrum Makarnacı‘ya uğrayabilir; el yapımı makarnalarını tadabilir veya satın alabilirsiniz. Bitez sahilde ise, hemen yanında tatlı bir çocuk parkı da bulunan, denize sıfır belediye kafemiz Bitez Cafe ve Restaurant‘ı mutlaka önermeliyiz. Çok daha fazla Bitez önerisi için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz. 👇🏻

Bitez’den Ayrılırken…

Özellikle Bitez ve Yalıkavak bölgesinde öne çıkan bahçeli kahvaltı mekanları; merkezdeki bir diğer Bodrum klasiği olan Sünger Pizza; ev yemeklerinden şaşmayanlar için Konacık‘taki Kısmet Lokantası; Kumbahçe sahilinde Kale manzaralı bir yemek için, Kids Menu seçenekleri de sunan Red Pan; kılçıksız ve zahmetsiz nefis balık spesiyalleri ile öne çıkan Zahmetsiz Balık Evi; Gündoğan favorimiz Midyeci Şehmus; kırmızı et tercih edenler için, içinde çocuk oyun ve bebek bakım odaları bulunan Eski Köy önerebileceğimiz en lezzetli çocuk dostu mekanlar arasında.

Ailece harika bir Bodrum tatili geçirmeniz dileğiyle. 🥳

🎈 İlgili Yazı:

Bodrum’da Çocuk Olmak!

Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Reklam yazarı. 7 yıldır Bodrum'da yaşıyor, Bodrum hakkında yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.