Bodrum’un Mutlaka Tanışmanız Gereken Kütüphane ve Kitap Kafeleri

Bodrum Rehberi
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Kütüphane Haftası bahanesiyle, Bodrum’un en güzel manzaralı, en havalı, en tatlı kütüphaneleri ve kitap kafelerini huzurlarınıza sunuyoruz; sadece Bodrum’da yaşayanların değil, bu bahar Bodrum tatiline gelecek kitapseverlerin de mutlaka uğrayıp Bodrum kütüphaneleri tanışmasını diliyoruz. ❤️📚

Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi

Bodrum’un tam merkezindeki, denize sıfır, biricik kütüphanesinin önünden daha önce mutlaka geçtiniz! 😉 Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Mahfel Kafe’nin tam karşısında yer alan kütüphanenin binası, 150 yıl kadar önce Rumlar tarafından yapılmış; 1955 yılından bu yana da Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi adıyla hizmet veriyor. Tarihi taş binanın içindeki doğal ahşap dokusu, rengarenk odaları ve masmavi bir manzaraya açılan tatlı pencereleriyle, bize kalırsa sadece bir kütüphane değil; Bodrum’un mutlaka tanışmanız gereken değerlerinden biri. ❤️ Bodrum hakkında nefis kaynaklara ulaşabileceğiniz arşivinde, içinde bol bol çocuk kitabının da olduğu 30 binin üzerinde kitap sizi bekliyor. Pandemi döneminde maske ve mesafe kurallarına uyarak, hafta içi 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilir; kütüphaneci yazar Feridun Büyükyıldız’ın mutlaka takip etmenizi önereceğimiz Facebook Sayfası’ndan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bodrum Halk Kütüphanesi
Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi

Peksimet Çocuk Kütüphanesi

2016’nın Aralık ayında, birbirinden güzel insanların yardımları ve bağışlarıyla “imece usulü” ile kurulan ve hikayesini yazmış olmaktan gurur duyduğumuz Peksimet Çocuk Kütüphanesi, minicik bir kütüphane olarak başlayan serüvenine bugün Peksimet Eğitim ve Kültür Derneği olarak devam ediyor. Gümüşlük Peksimet Köyü’nde, hemen Gümüşlük yolu üzerinde karşınıza çıkacak rengarenk, kocaman binası Peksimet Çocuk Kulübü & Hüseyin Özgül Çocuk Kütüphanesi ismiyle kapılarını açmaya hazırlanıyor. Pek çok kültürel çalışmaya ve etkinliğe imza atan derneği, PEKDER Facebook ve Instagram sayfalarından takip edebilir; çağdaş eğitim olanaklarına herkesin ulaşmasını sağlamak için siz de katkıda bulunabilirsiniz. 🙏

📌 Mutlaka Okuyun: Peksimet Köyü Masalı
📌 13 Umut Dolu Fotoğraf ile Peksimet Çocuk Kütüphanesi Açılışı 

Bodrum Kütüphane
Peksimet Çocuk Kulübü & Hüseyin Özgül Çocuk Kütüphanesi

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

Dünya Mimarlık Topluluğu’nun kurucusu Suha Özkan ve Yasemin Aysan’ın, mesleki hayatları boyunca edindikleri seçmece yayınları bir araya getirdiği Bodrum Mimarlık Kitaplığı, genellikle mimarlara ve öğrencilere hitap eden; aslında kentler, tarih, arkeoloji, sanat, mühendislik gibi konulara meraklı herkesin çok şey bulabileceği bir kitaplık. 📚 Yüz yılı aşkın geçmişi olan bu eski Bodrum evinde karşınıza çıkacak değerli kitap, dergi ve belgelere ek olarak; 2017’den pandemiye kadar çeşitli konferanslar düzenlenmiş, önemli isimler ağırlanmış. (Hepsini Bodrum Architecture Library Youtube Kanalı’ndan izlemeniz mümkün.) Bodrum Çarşı’da, Türkkuyusu Caddesi’nde yer alan Bodrum Mimarlık Kitaplığı hafta içi 14:00-18:00 saatleri arasında açık; pandemi döneminde ziyaret etmeden önce bilgi almakta fayda var.

Bodrum Kütüphane
Bodrum Mimarlık Kitaplığı

Zai Yeni Nesil Kütüphane

2017 yılında, “Yeni Nesil Kütüphane” başlığıyla Bodrum-Konacık’ta açılan Zai Bodrum’u sanırım duymuş, en azından Instagram’da fotoğraflarını paylaşan birilerine denk gelmiş olmalısınız. 😇 Bugün bir kütüphanenin çok ötesinde; edebiyat, müzik, sinema, tiyatro ve gastronomiyi aynı çatı altında toplayan bir “yaşam alanı” olarak tanımlanan Zai Yaşam; her mevsim düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri, yaz boyunca bahçesinde gerçekleşen nefis konserleri, imza ve söyleşi günleri, gastronomi atölyeleri, hatta mini festivalleriyle Bodrum’un en popülerlerinden biri. “Zai Yaşam’ın sessiz alanı” olarak konumlandırılan okuma alanında, klasiklerin yanı sıra yeni çıkan kitaplar bulmak ve satın almak mümkün. Kahvenizi yudumlayabileceğiniz yemyeşil, geniş, sanat dolu bahçesi ise özellikle pandemi döneminde harika bir seçim olabilir. Zai Kütüphane 30 Mart’ta, Zai Yaşam ise 9 Nisan’da kapılarını yeniden açacak; güncel ziyaret saatleri için bodrum_zai Instagram Hesabı’na göz atabilirsiniz.

Zai Bodrum
Zai Bodrum

İmge Kitap Kafe

Oasis Bodrum‘un alt katında yer alan İmge Kitabevi, sadece aradığınız seçmece kitapları bulabileceğiniz bir kitabevi değil; aynı zamanda kitap-kahve-tatlı molası verebileceğiniz harika bir kitap kafe. ☕️🍰 Güler yüzlü ve samimi, bağımsız bir aile işletmesi olan İmge Kitap Kafe‘nin ev yapımı limonatası, bitki çayları, kurabiyeleri, cheesecake ve ıslak kek gibi tatlı çeşitleri mutlaka tatmanız gerekenler lezzetler arasında. Her gün 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilir; birbirinden keyifli kitap önerileri ve etkinlikleri için Instagram hesabını takipte tutabilirsiniz. 👍

İmge Kitap Kafe

Kaktüs Kitaplı Kafe

2019 sonbaharında, Güneş Kitap Cafe Sahaf ismiyle tanıştığımız Kaktüs Kafe Bodrum, Çarşı’nın en sevdiğimiz sokağı Adliye Sokak’ta, rengarenk meyhanelerin yanı başında, bir o kadar renkli ve tatlı bir “Kitaplı Kafe”. 😍 İçinizi bahar kıpırtısı ile dolduracak, bayıldığımız arka bahçesinde yayılarak tüüüm gün boyunca okuyabilir; kitaplarla geçireceğiniz bir günü fırından taze çıkan poğaçalar, beş çayı, haftanın çorbası veya ev mantısı ile taçlandırabilirsiniz. Yeni çıkan kitapları sıkı takipte tutan ve kitaplığına ekledikçe kaktuskafebodrum Instagram hesabından paylaşan Kaktüs Bodrum’u sıkı takibe alabilir; pazar hariç her gün, 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Kitap Kafe
Kaktüs Kitaplı Kafe

Tezgah & Tezgah Kültür Gümüşlük

Nejat İşler’in Tezgah dükkanlarının yeni / kafe versiyonu olan Tezgah Kültür, Gümüşlük sahilde, Club Gümüşlük’ün hemen yanında karşınıza çıkacak. ☕️📚 Kahve-kitap ikilisini tek geçenlerin kalbini anında çalacak bir mekan; aynı zamanda kitap evi ve sahaf.  Denize sıfır konumu ve tabii müthiş Gümüşlük manzarasına ek olarak, yemyeşil arka bahçesi de kesinlikle çok keyifli. Menüsünde tatlı, kek, kurabiye gibi kahve eşlikçileri ile alkollü-alkolsüz içecek çeşitleri yer alıyor. Pandemi nedeniyle bu kış sezonunda kapalı olan Tezgah Kültür Gümüşlük pek yakında kapılarını açacak; Gümüşlük köy içindeki Tezgah‘ı ise şimdiden ziyaret edebilirsiniz. Tezgah’ta satılan kitap ve hediyelik ürünlerin gelirinin Gümüşlükspor’a katkı sağladığını; takımın t-shirt, atkı, forma gibi ürünlerine de ulaşabileceğinizi not düşelim.

📌 İlgili Yazı: Siyah – Sarı – Balık -Rakı

Bodrum Sahaf Kütüphane
Tezgah Gümüşlük

Babun Çocuk Kitapçısı

Babun Çocuk Kitapçısı, 0-14 yaş grubu için çocuk kitaplarının bulunduğu bir kitapçı dükkanı; aynı zamanda oyuncakların, oyunların, keyifli atölyelerin ve sağlıklı atıştırmalıkların renklendirdiği, ailece vakit geçirebileceğiniz bir mekan. 🥳 Kafesinde limonata, kahve, kruvasan, doğal dondurma ve tatlı çeşitleri gibi lezzetler öne çıkıyor. Torba‘da yer alan Babun, yemyeşil tatlı bahçesi ile, baharda ve özellikle pandemi döneminde harika bir alternatif. 💚 Pazartesi günleri kapalı; güncel çalışma saatleri ve etkinlikleri için babun.bodrum Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Bodrum Kitap Kafe
Babun Çocuk Kitapçısı
Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Reklam yazarı. 7 yıldır Bodrum'da yaşıyor, Bodrum hakkında yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.