Kos Adası’nın En Sevdiğimiz Meyhaneleri

Komşuculuk
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Bu yazının başlığında ouzeri mi desek, taverna mı desek, restoran deyip geçsek mi diye bir süre tereddüt ettiğimizi hemen önden belirteyim. 🙃 Çünkü, Yunan Adaları’na Giriş, Ders 1: Yeme içme mekanları tarzlarına göre Ouzeri, Taverna, efendim Psaro Taverna, Kafeneion gibi gibi farklı isimler alıyor. Biz meze ağırlıklı (ouzo-mezedes) ouzeriler, canlı müzikli şenlikli muhabbetleriyle bizi Yunan kültürüne aşık eden tavernalar ve en nefis deniz ürünlerini yiyebileceğiniz balık restoranlarını tek bir başlıkta toplayabilmek için kendilerine kısaca “Kos Adası Meyhaneleri” dedik; çünkü konumuz aslında ne yediğimiz değil, akşam Ouzo’ya nereye gittiğimiz. 😇 Anlayacağınız bu mini listede birbirinden çok farklı tarzlarda mekanlar görebilir; gönlünüze göre olanı seçip, bize de bir “yamas!” gönderebilirsiniz. 😚

1- Sardelles

Sardalles, “Ouzocular Sokağı” diye bahsetmeyi çok sevdiğim Kos Town caddesi Averof‘ta, kanımızın en çok ısındığı taverna-balık restoranı. “Bir restoranın her şeyi mi aşırı lezzetli olur!” şaşkınlığımız bir yana, misafirperverliğin ötesine geçen samimiyetleriyle bizi ilk gidişte kendilerine aşık ettiler. 💙 Tatlı ötesi dekorasyonu, gerçek “Yunan tavernası” hissiyatı, hafta sonu tabak kırdıran canlı müzik menüleriyle kesinlikle tanışmanız gereken bir mekan, tanışmanız gereken insanlar. (Katerina’ya bizden de kocaman sevgiler ☺) Kış sezonunda ne yazık ki kapalı.

2- Barbouni

“Yunan tavernası hissiyatı” derken kastettiğim ufak-salaş ouzeriler yerine biraz daha süslü, şık bir restoran isterseniz, size hemen Averof Caddesi‘nin bu kategorideki ünlü temsilcisi Barbouni‘yi önereceğiz. 😍 Nefis manzarası ve manzarasından nefis, en az kendisi kadar şık sunumlu lezzetleriyle özellikle deniz ürünü aşıklarının favorisi olması kaçınılmaz. 👌🏼 Fiyatları sokak ortalamasının biraz üzerinde, ama ambiyansı ve kalitesi itibarıyla kesinlikle değer. Kışın kapalı.

Kos Adası Meyhaneleri
Barbouni Kos

3- Taverna Evdokia Mummy’s Cooking

Ailemizin deniz ürünleri bakanı sevgili Onur’un (Gangava) tavsiyesiyle gittiğimiz Mummy’s Cooking, Averof Caddesi’nden ileri gitmek isteyenler için harika bir ara sokak alternatifi. Geleneksel Yunan anne yemeklerine olduğu kadar muhabbetine de doyamadığımız Mummy’s Cooking ile ilgili en önemli tavsiyemiz, yemek seçimini onlara bırakmanız. 👌🏼 Yaz kış açık olan tavernanın fiyatlarının çok çok uygun olduğunu da not düşelim.

4- Nick The Fisherman

Averof Caddesi’nin en ünlü, en popüler mekanı. Kos Adası‘na tatile gelen herkesin Nick The Fisherman‘e mutlaka uğramasının çok çok lezzetli nedenleri var ama, bana kalırsa sokağın en iyisi olduğunu söylemek diğer mekanların hakkını yemek olur. 🤔 Yüksek sezonda-bayramda günler öncesinden rezervasyon yapmazsanız yer bulmanızın imkansız olacağı, ve içeride çılgın bir Türk nüfusu ile karşılaşacağınız konusunda uyarmış olalım. (Nick de kış sezonunda kapalı olan turistik mekanlar arasında)

Kos Adası Meyhaneleri
Nick The Fisherman

5- Dichtaki

Denize sıfır bir gün batımı Ouzo’su için favorilerimizden olan bir diğer balık restoranı Dichtaki. “Balık” diye haykıran girişinin hakkını vermek lazım; deniz ürünleri gerçekten çok lezzetli ve fiyatlar sokağın popüler mekanlarına göre çok daha uygun. Kış sezonunda da açık.

6- Psaropoula

Noel zamanı tanıştığımız ve bayıldığımız Psaropoula, Kos’un en köklü balık restoranlarındanmış; eskiden hemen limanın orada yer alıyormuş. Yeni yeriyle Averof Caddesi üzerinde yaz-kış açık olan sayılı tavernadan biri. Deniz ürünlerinin her türlüsü için çok tavsiye.

Kos Adası Meyhaneleri
Psaropoula Kos

7- Tsipoyradiko By Thalia

Noel gecesini geçirdiğimiz; adanın en lokal, en uygun fiyatlı, en “Yunan oturma odası” ilan ettiğimiz sıcacık mekanı! ❤ Instagram paylaşımında da yazdığım gibi, Thalia turistik değil kışlık; ada yerlilerinin gittiği bir yer. (Noel gecesi rezervasyonlarının haftalar öncesinden kapandığını not düşeyim, ne kadar lokal olduğunu siz hesaplayın) İçerisi size Yunan komşunuzun tatlı evi hissi veriyor; duvarlardaki Kos’un depremden önceki haline dair fotoğraflar ortamın ambiyansıyla birleşip insanı zaman yolculuğuna çıkarıyor; muhabbetlerine doyum olmuyor. Noel menümüzde 5 ara sıcağı (sebzeli, etli, denizli; siz seçiyorsunuz ) 9 Euro’ya verdikleri anne yemeği menülerini istemeye doyamayıp, Ouzo’yu da fazla kaçırınca “ama adalar cidden çok ucuz yaa!” muhabbetinin dibine vurmuş sayılmıştık. 😝 Muazzam bir yer, özellikle kış Kos tatilleri için en tepeye not alın derim.

Üç günlük Kos tatilinden beş kilo alıp dönmemenizi dileyerek mini rehberimize son verirken, sadece Kos Town değil tüm Kos Adası meyhaneleri önerilerinize talip olduğumuzu ısrarla belirtmek isteriz; bize [email protected] adresinden her zaman yazabilir, canımızı olur olmaz Ouzo istetebilirsiniz. 🤗

Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Onedio'da 'komikli' reklamlar yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.