Bodrum’da Yeni Normal – Koronavirüs Salgını Bölüm 4, Haziran

#EvdeKal Bodrum
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Koronavirüs salgınının ilk gününde bu yana neler olduğunu, vakaları ve sürecin nasıl işlediğini anlattığımız mart, nisan ve mayıs yazılarımızdan sonra; sıra geldi Bodrum’da Yeni Normal denilen dönem ile birlikte karşımıza çıkan gelişmeleri paylaşmaya. 🔍 1 Haziran‘dan birer birer kalkan kısıtlamalara, halihazırda açılan AVM ve otelleri izleyen mekanlar katıldı; turizmi canlandırmak için yapılan çalışmalar sonucunda “Bodrum nüfusu 4 katına çıktı” manşetleri ile “Bodrum sahilleri bomboş” haberleri ters köşe yaparak kafaları karıştırdı. Ülke çapında, bireysel önlemlerin ve gönül yaylarının gevşemesiyle ortaya çıkan tablonun Bodrum cephesinden bildiriyoruz ve “Bodrum’da tatil güvenli mi?”, “Bodrum’da vaka sayısı ne durumda?” gibi sıkça karşımıza çıkan sorulara mümkününce cevap arıyoruz…

📌 1 Haziran gününe kaldığımız yerden başlamak için aşağıdaki yazımıza göz atmayı unutmayın. 👇

Koronavirüs Salgını Sürecinde Bodrum’da Neler Oluyor? (Bölüm 3, Mayıs)

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve Bodrum’un meşhur kırmızı alarmı!

31 Mayıs pazar gecesi 00:00’dan itibaren sonlanan seyahat yasağını, tam da ertesi günün öğlen saatlerinde, “Bodrum’a 14 saatte 8 bin araç giriş yaptı” haberiyle karşıladık. Emniyet güçleri “kırmızı alarm”a geçerek trafik uygulama noktalarında kontrolleri yoğunlaştırmış, bu da her zaman olduğu gibi Bodrum girişinde uzun kuyruklarla sonuçlanmıştı. İlerleyen haftalarda kaymakamlıktan haberlerdeki rakamların abartılı olduğuna dair açıklamalar yapılsa da, tam o günlerde büyük zincir marketlerde yaşanan “mangalcı” çılgınlığını, her birimizin büyükşehirli yakınlarından aldığı “Biz de dün akşam Bodrum’a geldik” haberleri kovaladı…

Bodrum'da Yeni Normal - Korona Salgını, Haziran
Fotoğraf kaynak: DHA

4 Haziran günü gerçekleşen ilk Ankara-Bodrum uçuşuyla, havayollarının iç hat seferleri başladı. Uçakların full kapasite hizmet vermesi kararını takiben, ülke genelinde toplu taşımadaki %50 kapasite kuralı da kaldırıldı.

Bodrum’da Yeni Normal: Mekanların-plajların açılması ve kısıtlamasız ilk hafta sonu

“Sosyal mesafeli tatil keyfi” iyimserliğinin geleneksel ve sosyal medyada öne çıkarıldığı bu günlerde, mekanlar da yavaş yavaş açılmaya başladı. Story paylaşımlarından takip ettiğimiz kadarıyla mekanlara dönüşe ilgi gayet yüksekti, ancak işletmelerin aldığı önlemlere rağmen, kalabalıkların maske oranı yarı yarıya sayılırdı. Plajların da açılmasıyla birlikte, takipçilerimizden mesaj kutumuza “şu mekanda hiçbir önlem alınmıyor, sosyal mesafe yok, personelin maskeleri çenesinde” gibi serzenişler arka arkaya sıralanmaya başladı.

Bodrum'da Yeni Normal - Korona Salgını, Haziran
Fotoğraf Kaynak: Kent TV

Tam da o hafta sonu için, 15 ili kapsayan bir sokağa çıkma yasağı daha ilan edildi, ama halktan gelen tepkiler karşısında son dakikada bu karar geri çekildi. Ancak bu gelişme, büyükşehirlerde yasakların devam edebileceğinin sinyalini vermeye yetmişti ve Bodrum gibi yazlık beldelerine doğru bir akını daha tetikledi. Deniz yasağının da kalkmış olduğu o pazar günü, yerel basınımızın gündemini Bodrum’un pandemi öncesi normale döndüğünü vurgulayan, plajların son derece yoğun olduğu görüntüler meşgul etti. Ana haber bültenlerinde ise, Moda ve Caddebostan sahilinden kalabalık grupların eğlence görüntüleri endişe sebebiydi.

Türkiye genelinde vaka sayısının yükselmesi ve Bodrum vaka sayısı

Seyahat yasaklarının kaldırılmasının üzerinden henüz bir hafta geçmişken, Bodrum’un 170 bin nüfusunun, 700 bin kişiye ulaştığının haberini okuyorduk. Yeni normal düzenlemelerinin, rakamlara ilk yansımaya başlayacağı düşünülen 12 Haziran tarihinden itibaren ise korkulan oldu ve Türkiye’deki vaka sayısı yeniden 1000’in üzerine çıktı. Geçtiğimiz yazılarda sıkça bahsettiğimiz Bodrumlular arası Whatsapp gruplarının mesajları artık Twitter’a taşmıştı, ve Bodrum’da hastanelerin dolu olduğu fısıltıları sağlık çalışanları tarafından da doğrulanıyordu. 😔

Bodrum'da Yeni Normal - Korona Salgını, Haziran

AVM’lerin açılmasının ne kadar tehlikeli bir karar olduğunun kanıtlandığını dile getiren sendika genel başkanı, “Çeşitli kentlerdeki AVM’lerden yağmur gibi vaka haberleri geliyor. Hemen önlem alınmalı” çağrısında bulunmuş; yeni vaka haberlerini özellikle aldıkları lokasyonlar arasında 8 şehir ile birlikte Bodrum‘u da saymıştı.

Bir diğer haber de Bodrum yerel basınından Kent TV‘den geldi. Habere göre vaka sayısındaki artışlar sonrası 6 il valisinden uyarı gelmişti ve Bodrum‘da da 45 günlük aranın ardından (yazıda hastanelerle ilgili haberler “şehir efsanesi” olarak nitelendiriliyordu) virüs testi pozitif çıkan yeni 6 vaka tespit edilmişti…

Maske takma zorunluluğu olan illerin arttırılması ve Prof. Feridun Çilli’nin Bodrum hakkındaki açıklamaları

Vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayımız hızla yükseliyordu ve 16 Haziran’da, maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı 44’e çıkarıldı. Hemen ertesi akşam, hızla vaka artışı görülen illerden Kayseri, Bursa, Rize hekimleri ile birlikte Bodrum Acıbadem Hastanesi’ni temsilen Prof. Feridun Çilli de CNNTürk Tarafsız Bölge programı konukları arasındaydı. Feridun Çilli, Bodrum’da nüfusun birkaç katına çıktığını bizzat da gözlemlediklerini, ancak vaka sayısında “rahatsız edici” boyutta bir artış olmadığını belirtti. İnsanların %90 oranında maske taktığını söylediğinde ise, Bodrum marinadan yolu bir kez olsun geçen herkesi epey şaşırttı! Ülke genelinde maske takma zorunluluğuna uymayanlara 22 Haziran itibarıyla 900 lira idari para cezası kesileceği açıklandı ama ceza ihtimali de Bodrum’a maske taktırmayı başaramadı…

Fotoğraf Kaynak: Kent TV

Korona-turizm-ekonomi üçgeni ve Türkbükü’nün meşhur hesapları!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm bölgelerinde salgının kontrol altında olduğunu açıkladı. Onu, Bodrum Ticaret Odası’nın “son dönemlerde koronavirüs salgını hakkında sosyal medyada yayılan asılsız ve abartılı paylaşımların Bodrum ekonomisine zarar verecek boyutlara ulaşması” konulu basın toplantısı izledi. Tüm bunlar olurken, her yaz olduğu gibi yine Türkbükü hesapları konuşuluyor ve “Bodrum’da fiyatlar dudak uçuklatıyor” dili ve edebiyatı magazin haberlerinden düşmüyordu. Konu hakkında Ahmet Aras’ın “Bodrum’da gelen turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz.” açıklaması çok konuşuldu. 26 Haziran’da Milas-Bodrum Havalimanı’na yurt dışından ilk uçak Almanya’dan geldi.

Tatilcilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulması, konserler, mekanlar, deprem ve kapanış…

YKS hafta sonu Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması varken, Bodrum’da bu yasaktan tatilcilerin muaf olacağı açıklandı. Muafiyet Bodrum’da ikamet edenleri kapsamıyordu ve turizm önceliğinin pes dedirttiği küçük gelişmelerden bir diğeriydi. O hafta sonu, Mehmet Nuri Ersoy restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Bodrum Kalesi’nin açılışını yaptı. Eş zamanlı olarak Bodrum’da konserler de başladı; Seda Sayan’ın sahne aldığı sabahlara kadar süren eğlencede, kalabalık içinde kimsenin maskesinin olmaması yerel medyaya yansıdı.

Fotoğraf Kaynak: NTV

Yerel demişken, Bodrumlu Whatsapp gruplarının gündeminde yine vakaların hızla arttığı, birçok mekanın çalışanlarında koronavirüs görüldüğü gibi haberler dolaşıyordu. Bodrum Kaymakamlığı klasik açıklamasını yaparak Bodrum Devlet Hastanesi’nde vakalar olduğu söylentilerini reddetti. Bodrum’un en köklü, ünlü ve canımız mekanlarından biri olan Sünger Pizza’nın aniden kapanması bu söylentiler hakkında bir daha düşündürürken, birkaç gün sonra Sünger’in sosyal medya hesabından tedbir amaçlı olarak kapatmayı tercih ettikleri ve çalışanlarının testinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Tüm bunlar olurken, Bodrum nüfusunun katlandığı tüm yaz sezonlarında olduğu gibi, birçok bölge yine su kesintileri ile uğraşıyordu. Bodrum’da yaşayanlar bu yaz çilesine de alışıktı, ama el yıkamanın ve hijyenin bu kadar önemli olduğu bir dönemde sıkıntı bambaşka bir boyuttaydı. Yetmezmiş gibi, o pazar akşamı, Marmaris merkezli 5.6 şiddetindeki depremle sallandık ve yaz sezonu açılınca deprem sezonu da açılmış sayıldı.

Haziran sonu itibarıyla, Türkiye genelinde toplam vefat sayısı 5.131’e, yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 1.026’a ulaşmıştı…

😷

“Siz ne durumdasınız?” diye soranlar için, final notumuzu buraya bir kez daha bırakalım. 

Yeni Normal denen süreç, aslında artık herkesin kendi kendini koruması, kendi hayatı için kendi önlemlerini alması gerekeceği anlamına geliyor. 😷 Turizm, Bodrum’a yerleştiğimizden beri bizim de hayatımızın önemli bir parçası ve turizmi ileriye götürecek tüm iyi girişimleri her zaman desteklemeye çalışıyoruz. Ve tabii biz de normal hayatımıza bir an önce dönmek, eskisinden de çok gezmek, sevdiğimiz mekanlara kavuşmak istiyoruz. Ancak, tüm bunların zamanının henüz gelmediğini biliyoruz. 😷 Evden çıkmamaya kalan tüm gücümüzle devam ediyoruz ve nüfusu her yaz milyonları bulan tatil beldelerinde, sağlık olanaklarının yetersizliğinin ne kadar büyük bir risk olduğunu hatırlatmak için uzuun uzun yazılar yazıyoruz.

Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Reklam yazarı. 7 yıldır Bodrum'da yaşıyor, Bodrum hakkında yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.