Bodrum’un Nostalji Diyarı: 15 Fotoğraf ile Bitez Bit Pazarı

Bodrum Rehberi
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Bodrum’un pazarlarının hepsi birbirinden ünlü. Bodrum sebze pazarı, bez pazarı, Yalıkavak sosyete pazarı, Milas’ın dev salı pazarı, Mazı köylü pazarı, denize sıfır tatlış Güvercinlik pazarı… Henüz Bodrumlular için ‘bir cuma klasiği’ olan Bodrum Pazarı hariç hiçbirine gitme şansım olmadı, ama her nasılsa her biri, benim gibi pazar sevmeyen birinin bile (İstanbullunun “siz buna pazar demişsiniz ama bu bildiğin metrobüs!” sendromu) ilgisini çekmeyi başardı. En çok ilgimi çeken ise Bitez Bit Pazarı‘ydı.

Bit pazarları bana hep biraz sihirli görünmüştür. 😍 Yeterince karıştırırsanız içinde gizli hazineler bulabileceğiniz; tezgah tezgah gezerken zaman yolculuğu yapabileceğiniz; ikinci el hikayeleri tahmin etme oyunları oynayabileceğiniz yerler. Bit pazarlarında satılan şeyler üzerindeki yaşanmışlık tozundan hoşlanmıyorsanız bile, sadece gezmekten keyif alabileceğiniz birer naçizane müze!

İşte Bitez Bit Pazarı‘nda tüm bunlar var. Yetmezmiş gibi, ihtiyacı olanlar için henüz etiketi üzerinde olan ürünleri 3-5 TL’e satan Bodrumlu kalpler var. Çeyizinden kalma kristal yemek takımlarını satan da var; plaklarla-kasetlerle kendi çocukluğunuzu size, sizi çocukluğunuza götüren de; göz nuru el yapımı ürünlerini satanlar da; kitap sahafı tadı da. ❤ En çok kıyafet var, içine gazete kağıdı sıkıştırılmış ayakkabılar var. Vintage tutkunlarına “gerçek vintage” nasıl olurmuş gösteren, bulunmaz hint kumaşı kıyafetler yetmezmiş gibi; daktilolar, analog fotoğraf makineleri…

Bitez sapağından Bitez köyüne doğru giderken sol tarafta, Belediye binasının karşısında; ağaçlar içinde kurulan Bitez Bit Pazarı’na mutlaka bir pazar sabahınızı ayırın…

Bitez Bit Pazarı
Köşe bucak karıştırmalık! <3
Bitez Bit Pazarı
Pazarın her yanı mis gibi nostalji kokuyor.
Bitez Bit Pazarı
Pazara 90’lardan çok şey var ama önceki jenerasyonlar favorim!
Bitez Bit Pazarı
Daktilonun fiyatını sordum 100 TL dedi. İstanbul’da Kadıköy’de aynı daktiloyu 300 TL’e satıyorlar.
Bitez Bit Pazarı
Çok kalp…
Bitez Bit Pazarı
Tozlu dolaplardan çıkarılmış gece elbiseleri <3
Bitez Bit Pazarı
Vintage ceket ve montlara hasta olanlar buraya!
DSC00890
Her şey 3 TL 🙂
Bitez Bit Pazarı
Burası 1 TL 🙂
Bitez Bit Pazarı
Ayakkabı ve kot pantolon en çok satılan ürünler arasında.
Bitez Bit Pazarı
El yapımı bileklikler olmazsa olmaz…
Bitez Bit Pazarı
Ağaçlar içinde bir pazar kadar tatlısı var mı?
Bitez Bit Pazarı
Plaj havlularına yayılmış gibiler…10
Bitez Bit Pazarı
Bitez Bit Pazarı’nın cool esnafı <3
Bitez Bit Pazarı
Bu miniğin harika fotoğraflarını çekmişim, ailesi bu blogu okuyorsa bana ulaşsın, göndermek isterim 🙂
Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Reklam yazarı. 7 yıldır Bodrum'da yaşıyor, Bodrum hakkında yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.