“Bodrum’da Yaz Daha Yeni Başlıyor” Dedirten Eylül Etkinlikleri

Bodrum Rehberi
Gökçe Devecioğlu
Bodrumluculuk

Bodrum’da yaşayanlara ve kıdemli tatilcilere Bodrum’un en güzel zamanını sorsanız, muhtemelen hep aynı cevabı alırsınız: Etrafın yavaş yavaş sakinleşmeye başladığı, havanın hala yaz kıvamında olduğu ama sıcakların bunaltmadığı, aktivitelerin yeniden deniz-kum-güneş üçlüsünden “kültür-sanat yarımadası” etkinliklerine dönmeye başladığı eylül ve ekim ayları.  Sezonu Bodrum’un en güzel ayının tadını tepe tepe çıkararak kapamak isterseniz, Bodrum Eylül Etkinlikleri rehberimize siz de hoş geldiniz…

Ayın Favorisi

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Sadece Bodrum’un değil, eş zamanlı olarak 50 şehirde ayın en tatlı etkinliği olacak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 24 Eylül Pazar günü gerçekleşiyor.  Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde, çevre dostu bir ulaşım aracı olan bisiklete, kadına, bisikletli kadına saygıyı vurgulamak ve bisiklet yolları-hizmetleri taleplerini eğlenceli bir şekilde iletmek için tüm Bodrumlu kadınlar süslenip püsleniyor, sokaklara dökülüyor!  “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” sloganımızla, saat 16.00’da Bodrum Belediye Meydanı’nda buluşuyoruz; Bodrum caddelerini festivale dönüştürüyoruz!  Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hakkında merak ettiğiniz her şey şurada.

1 Eylül

Rock My Boat – Mandarin Oriental

Miami’nin çılgın partisi bayramda Bodrum’da! 1 Eylül saat 18.00‘de Göltürkbükü Mandarin Oriental Otel The Sand Beach Club, St. Tropez müzikleri ve dansçıları ile sallanmaya başlayacak.  2 ve 3 Eylül’de de devam edecek olan partide Miami’nin en iyi DJ’leri Pierre Zonzon, Mosyo ZOnZOn ve Ivano Bellini olacak.

Rock My Boat – Mandarin Oriental

1-4 Eylül

 Cem Tunalı Sunset Party – Xuma Village

Sunset Party serisi ile her salı ve cuma eğlencenin adresi olan Xuma Village, eğlenceye bayram boyunca Cem Tunalı ile devam diyor.  1-4 Eylül tarihleri arasında en az bir gün uğramak şart!

1-17 Eylül

Turkcell Bodrum Caz Festivali

Bodrum’da festival sezonu eylül ayında da devam ediyor. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Turkcell Bodrum Caz Festivali, 1 Eylül akşamı saat 19.30’da Oasis AVM’de Murat Arkan – Michael Franks Project’in ücretsiz konseriyle başlıyor. Festival kapsamında Bodrum Kalesi’nde Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars; Off Gümüşlük sahnesinde Jehan Barbur, Catamaran’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası konserlerini izleyebilirsiniz. Festival programının tamamı şurada.

Turkcell Bodrum Caz Festivali

2 Eylül

MFÖ – Bodrum Kale

Bir Bodrum klasiği olarak, yaz sezonunu MFÖ konserinde “Bodrum Bodrum” diye haykırarak kapatıyoruz.  2 Eylül Cumartesi akşamı saat 21.15’te Bodrum Kalesi’ni en sevdiğimiz MFÖ şarkılarıyla inletmeye hazır olun. Biletler Biletix’de.

2 Eylül

Zakkum Konseri – Fora Live

Birbirinden renkli konserleriyle atağa geçen Fora Live sahnesi 2 Eylül akşamı bu kez Zakkum‘u ağırlıyor. “Anason kokarken sofralar” demek için Bodrum’dan daha iyi bir lokasyon düşünemiyoruz!

2 Eylül

Balkan, Gypsy & World Trip Party Vol3 – Hayat Gümüşlük

Hayat Gümüşlük partileri = EN sevdiğimiz! Alper Bakıner‘in (LuXus) en cool adamı bile zıplatan DJ seti ile efsane devam ediyor.  2 Eylül Cumartesi, saat 21:30, giriş ücretsiz. Bodrum’da olanlar aman kaçırmasın.

4 Eylül

Gülsin Onay Piyano – Gümüşlük Taş Ocağı

24 Temmuz’da başlayıp Gümüşlük’ün sihirli ortamını daha da sihirli hale getiren 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, kapanışını 4 Eylül akşamı saat 21.45’te Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda, sayısız ödülün sahibi Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay konseriyle yapacak.

Eylül Etkinlikleri

5-7 Eylül

VIII. Karsanat Barok Müzik Festivali – Bodrum Antik Tiyatro

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin VIII. Karsanat Barok Müzik Festivali, bu yıl 5-7 Eylül saat 21.00’de Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleşiyor. Festivalin açılış konserini 5 Eylül Salı Gecesi “Versailles Sarayı’nda Bir Gece” ile Karya Barok Sanatçıları verecek. 6 Eylül Çarşamba akşamı Viyana’nın önemli barok müzik orkestralarından biri olan Concilium Musicum Wien sanatçılarını ilk kez dinleme şansı; 7 Eylül‘deki kapanışta ise “Barok Dönem’de Klasik Türk Müziği” konseri bizi bekliyor.

Eylül Etkinlikleri

6-14 Eylül

“Bach Bodrum’da” Klasik Müzik Konserleri

1998’den beri İstanbul’u şenlendiren “Bach Günleri” artık Bodrum’da! 6 Eylül akşamı saat 19.00’da, Göltürkbükü Flamm’in nefis gün batımında, François Fernandez‘den Bach sonat ve partitalarını çimlere uzanarak dinleyeceğiz.  7 Eylül‘de Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek olan François Fernandez & Yun Kyung Kim iki-keman konseri; 12 Eylül’de yine Flamm’in gün batımına eşlik edecek olan Jiri Barta ve 13 Eylül’de klasikten caza uzanan dinamik repertuvarıyla müzik aşıklarına harika bir yaz akşamı yaşatacak olan Prezioso String Quartet konserleri etkinliğin kaçmazları arasında. Kapanışı 14 Eylül’de Bodrum Kalesi‘nde gerçekleşecek olan Bach Bodrum’da konserlerinin biletleri şurada.

Eylül Etkinlikleri

8-10 Eylül

3. Karaova Bağbozumu Şenliği

Eylül demek, biraz da bağbozumu demek.  8 Eylül akşamı saat 19.00’da Kumbahçe’den kortejle başlayacak olan şenlikler; 9 Eylül Cumartesi günü saat 10:00’da gerçekleşecek festival açılışından itibaren, hafta sonu boyunca Mumcular Mustafa Kalem Parkı‘da devam edecek. Konserler, etkinlikler, atölyeler ve bol Bodrum ruhu için Mumcular’a taşınmaya hazır olun!

Eylül Etkinlikleri

11 Eylül

Rengarenk Göçmen Çocuklar Konseri

Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği’nin kurduğu, 31 tatlı minikten oluşan “Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu” ilk konserini 11 Eylül saat 20.00‘de Nurol Kültür Merkezi’nde verecek. 9 dilde şarkı söyleyecek çocukların gala konserini kaçırmayın!

15-17 Eylül

Teknede Nefes Atölyesi

Nefesin gücü ile denizin enerjisini birleştirerek hayatınızda yeni bir başlangıç yapmaya ne dersiniz? Barbaros Yachting ile Bodrum Nefes Atölyesi‘nin düzenlediği “Teknede Nefes Turu”, 15-17 Eylül’de Bodrum’un masmavi sularında gerçekleşiyor.  Üç gün boyunca Bodrum’u koy koy gezerken, nefes koçu Burçin Özdemir ile doğru nefes kullanımını öğreneceğiniz atölyenin menüsünde; nefes egzersizleri, nefesle yürüyüş ve yüzme çalışmaları, detoks uygulamaları, farkındalık sohbetleri, ay ışığında meditasyon gibi birbirinden tatlı bir sürü etkinlik var.  Değişime hazır olanları detaylar için şöyle alalım.

Eylül Etkinlikleri

18-24 Eylül

Bodrum Türk Filmleri Haftası

Türk filmlerini sadece Bodrum’la değil, sevgili komşumuz Kos Adası’yla da buluşturan “Bodrum Türk Filmleri Haftası”, bu yıl 18-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival kapsamında, 2016- 2017’de gişeye adını yazdırmış yerli filmlerin gösterimleri Oasis Cinemarine salonlarında, Trafo Bodrum‘da, Mumcular Meydanı’nda ve Kos Orpheus sinemalarında hafta boyunca ücretsiz olarak gerçekleşecek; pek çok yeni filmin tanıtımının yanı sıra, yönetmen ve oyuncularla söyleşiler yapılacak. Program Bodrum Türk Filmleri Haftası web sitesinde.

22 Eylül

Sattas Konseri – Off Gümüşlük

Reggae bayrakları asılsın: Konserlerine doyamadığımız gruplar listemizin en tepelerinden yıllardır inmeyen Sattas, 22 Eylül Cuma akşamı saat 22:00’da Off Gümüşlük sahnesinde.  Sattas’ı henüz canlı dinleme şansınız olmadıysa sizi derhal sahnenin en önüne davet ediyoruz!

Eylül Etkinlikleri

24 Eylül

Zeki Müren Bodrum’da Alkışlarla Yaşıyor

Geçtiğimiz günlerde 12. şubesinin açılışını Bodrum’da gerçekleştiren Türk Eğitim Vakfı, ünlü bağışçılarından Zeki Müren’i anıyor. 24 Eylül Pazar akşamı, saat 20:00’da Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek gecede, “Zeki Müren Bodrum’da Alkışlarla Yaşıyor, Emel Sayın Söylüyor”.  Biletinizi Biletix’ten ücretsiz olarak alabilirsiniz; izdiham yaşanmaması için konser alanına biletsiz giriş yapılamayacağını özellikle not düşelim. TEV Bodrum hakkında ayrıntılı bilgi almak veya nasıl bağışta bulunabileceğinizi öğrenmek isterseniz Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

24 Eylül

Luxus – Club Gümüşlük

En sevdiğimiz grup olduğunu artık öğrendiğinizi tahmin ettiğimiz Luxus, 24 Eylül Pazar akşamı yine Gümüşlük’te, bu kez Club Gümüşlük sahnesinde.  Luxus’la henüz tanışmamış olanlar mini röportajımıza, zıplamaya çoktan başlamış olanlar sahnenin en önüne!

28 Eylül

Bodrum Latin Dance Festival – Bardakçı Azka Otel

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen Bodrum Latin Dans Festivali, bu yıl 28 Eylül’de ikinci kez Bardakçı Azka Otel’de. Birbirinden nefis dans gösterileri, workshoplar ve dj performanslarıyla; o zaman salsa!

Bodrumluculuk aylık etkinlik rehberi her hafta yepyeni etkinliklerle güncelleniyor. Mini bültenimize şuradan kayıt olabilir; tam bizlik olduğunu düşündüğünüz etkinliklerinizi ise [email protected] adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Gökçe Devecioğlu
Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Reklam yazarı. 7 yıldır Bodrum'da yaşıyor, Bodrum hakkında yazıyor. Müziğe, güneşe, kitaplara ve değişime inanıyor. Kahkaha desibeli yüksek insanları seviyor. Hayatı film sanıyor.